Taśma paroszczelna

Znaczenie taśm w ciepłym montażu okien

Wielowarstwowa technika montażu stolarki okiennej jest dzisiaj polecana przez najlepszych specjalistów. Tylko ta metoda pozwala bowiem spełnić wyśrubowane wymagania dotyczące energooszczędności okien, mających wpływ na energooszczędność całego budynku. Warto wiedzieć, że kapitalne znaczenie w tym systemie tzw. ciepłego montażu okien pełnią specjalne taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne.

 

Energooszczędność – słowo klucz w dzisiejszym budownictwie

 

W budownictwie już od dłuższego czasu panuje moda na energooszczędność, którą rozwija się na różnych płaszczyznach. Celem jest zwiększanie izolacyjności cieplnej budynków i tym samym zmniejszanie zużycia energii koniecznej na ich ogrzanie. Energooszczędność ma więc tutaj aspekt ekologiczny, ale także ekonomiczny. Realizuje się ją głównie poprzez stosowanie specjalnych technologii do wznoszenia ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku pozwalających na osiągnięcie określonych parametrów termoizolacyjności. Kluczową rolę pełni tutaj stolarka okienna, przez którą przecież „ucieka” dużo więcej ciepła niż przez ściany. Współczesne okna, również te polskich producentów, już konstruowane są w technologii zapewniającej bardzo wysoką szczelność i niską przepuszczalność cieplną. Uzupełnieniem tych doskonałych parametrów okien powinien być jednak specjalny sposób ich montażu, o czym wielu inwestorów niestety zapomina. Nawet najbardziej energooszczędne okno (czyli zwykle to najdroższe) nie będzie spełniało swojej funkcji, jeśli zamontuje się go przestarzałą metodą obarczoną wysokim ryzykiem powstawania mostków termicznych, będących główną przyczyną strat ciepła.

 

Taśma do ciepłego montażu – najlepszy sposób na szczelność okien

 

Metoda warstwowego uszczelnienia połączeń na linii okno- ściana pozwala tak skutecznie zmniejszyć straty energii, że została umieszczona w wielu oficjalnych europejskich normach, między innymi w cenionej przez specjalistów instrukcji montażu okien wydanej przez Niemieckie Stowarzyszenie Jakości RAL. Jedną z głównych zasad tej instrukcji jest hasło „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”, która wiąże się ściśle z ideą energooszczędności. W zasadzie tej chodzi o to, by konstrukcja połączenia okna ze ścianą budynku była dużo szczelniejsza od strony wewnętrznej niż zewnętrznej. Celem takiego zabiegu jest ochrona środkowej warstwy izolacyjnej z pianki PUR przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku. Ochronę tę zapewnia specjalna taśma paroszczelna. Z kolei od zewnątrz taśma paroprzepuszczalna zapobiega przenikaniu wody opadowej z zewnątrz do wnętrza szczeliny okiennej, a jednocześnie umożliwia odprowadzanie pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz. Co daje takie zabezpieczenie? Otóż dzięki temu główna warstwa izolacyjna z pianki nie ulega zawilgoceniu. Pianka, do której dostanie się wilgoć może pod wpływem bardzo niskich temperatur podczas zimy stworzyć mostki termiczne, które są odpowiedzialne potem za znaczne straty energii.

Takie trójwarstwowe zabezpieczenie szczeliny okiennej z wykorzystaniem specjalnych taśm wewnętrznych i zewnętrznych zapewnia więc dużo większą szczelność niż tradycyjne metody montażu okien z wykorzystaniem wyłącznie pianki PUR.

 

Dodatkowa taśma zabezpieczająca węgarek

 

Nowoczesne systemy ciepłego montażu okien, takie jak system SWS (Soudal Window System) obejmują kompletny zestaw niezbędnych materiałów do prawidłowego i szczelnego osadzenia okien. W zestawie takim znajdują się:

  • pianka poliuretanowa (PUR),
  • taśmy paroizolacyjne, czyli taśma paroprzepuszczalna oraz taśma paroszczelna do okien
  • taśmy rozprężne,
  • masy uszczelniające.

Systemy takie przewidują więc także dodatkowe uszczelnienie węgarka, czyli występu muru po zewnętrznej stronie okna osłaniającego ościeżnicę. Węgarki stosowane były od lat jako skuteczna ochrona np. przed wiatrem. Dzisiaj zaleca się, by zakrywały one znaczną część ościeżnicy i dodatkowo były zabezpieczone specjalną taśmą izolacyjną. W systemie SWS służy do tego taśma rozprężna Soudaband Acryl, która dzięki impregnacji dyspersją akrylową wykazuje doskonałą odporność przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi i tworzy dodatkową barierę akustyczną.

 

Właściwości nowoczesnych taśm do ciepłego montażu

 

W kompletnych systemach do wielowarstwowego montażu okien znajduje się zestaw materiałów przeznaczonych i przystosowanych do łatwego uszczelniania poszczególnych stref połączenia okna ze ścianą. Oprócz pianki PUR służącej do zasadniczej izolacji termicznej i akustycznej stosowane są więc taśmy wewnętrzne i zewnętrzne, których parametry i konstrukcja znacznie ułatwiają prace montażowe. Przykładowo wewnętrzna taśma paroszczelna do okien w systemie SWS to elastyczna taśma samoklejąca, która doskonale przylega do każdego rodzaju podłoża i która w dodatku pokryta jest specjalną włókniną umożliwiającą otynkowanie. Podobne rozwiązania ułatwiające montaż zastosowano w przypadku taśm zewnętrznych w systemie SWS. Przede wszystkim można je idealnie dopasować do konstrukcji okna, ponieważ dostępne są zarówno taśmy paroprzepuszczalne do okien bez węgarka, jak i taśma rozprężna do okien z węgarkiem.

Nowoczesne taśmy stosowane w ciepłym montażu są niezwykle proste w użyciu, dlatego tym bardziej warto się na nie zdecydować do zamontowania swojej stolarki okiennej.

 

 

Polecane produkty z kategorii: Taśmy do ciepłego montażu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *