Zasady wykonania ciepłego montażu okien

Nowoczesne okna energooszczędne warto montować w taki sposób, by zapewnić im maksimum szczelności i zachowanie ich właściwości izolacyjnych. Najlepszym na to sposobem jest tzw. ciepły montaż, czyli osadzenie okien w murze z zastosowaniem trzech warstw izolacyjnych. Montaż okien tą metodą nie jest skomplikowany, a ułatwiają go kompletne systemy uszczelniające typu Soudal Window System, zawierające wszelkie niezbędne materiały.

 

Na czym polega ciepły montaż okien?

 

Istotą ciepłego montażu jest trwałe uszczelnienie wszystkich miejsc osadzenia okna w murze, aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych odpowiedzialnych za późniejsze straty ciepła. W tym celu stosuje się aż trzy warstwy izolacyjne, gdzie oprócz pianki PUR bardzo ważną rolę odgrywają taśmy paroizolacyjne. Od wewnątrz taśma paroszczelna ma za zadanie chronić piankę przed wnikaniem wilgoci z budynku, natomiast zewnętrzna taśma paroprzepuszczalna zapobiega wnikaniu wilgoci z zewnątrz i jednocześnie pomaga usuwać ją z wnętrza. W ten sposób wewnętrzna pianka stanowiąca podstawową warstwę izolacji termicznej i akustycznej jest najskuteczniej chroniona przed wilgocią. Dzięki temu, że nie dochodzi do jej zawilgocenia, nie istnieje ryzyko powstania mostków termicznych podczas niskich temperatur. Sucha pianka zachowuje więc wszystkie swoje walory izolacyjne przez cały rok. Przekłada się to na zminimalizowanie strat energii przez okno, a więc także na niższe koszty związane z ogrzaniem budynku. Zachowanie suchości izolacji okiennej to także gwarancja suchego muru wokół okna, a więc eliminacja ryzyka powstawania pleśni i grzybów.

Co jest potrzebne do warstwowego montażu okien?

Do osadzenia okna metodą ciepłego montażu potrzebny jest zestaw elementów mocujących oraz kompletny system materiałów do uszczelniania np. Soudal Window System.

Elementy mocujące należy dobrać do rodzaju ściany, w której będzie osadzone okno. Najczęściej są to kotwy metalowe oraz dyble, rzadziej śruby. Do równego osadzenia ramy w pionie i poziomie niezbędne są również kliny oraz klocki dystansowe.

Przydają się także akcesoria oraz materiały do przygotowania podłoża w otworze okiennym np. zaprawa murarska oraz podkład gruntujący.

Na system uszczelniający do ciepłego montażu SWS składają się z kolei następujące materiały:

Powyższe materiały pozwalają dokładnie wykonać wszelkie niezbędne uszczelnienia połączenia okna ze ścianą. W zależności od potrzeb można dopasować odpowiednie rodzaje poszczególnych materiałów. W systemie SWS dostępne są np. specjalne taśmy do budynków pasywnych, czy też taśmy przeznaczone do wymiany okien w starym budownictwie.

Etapy prac

 

Wykonanie ciepłego montażu okien warto przeprowadzić ściśle według zaleceń zamieszczonych np. w instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej, która oparta jest na podobnym tekście wydanym przez cenione w branży Niemieckie Stowarzyszenie Jakości RAL. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w tych dokumentach ciepły montaż okien należy wykonać w następujący sposób:

 

  • Przygotowanie podłoża

Jest to niezwykle ważny etap, polegający na dokładnym wyrównaniu i oczyszczenia podłoża, czyli muru, w którym osadzone będzie okno. Do wyrównania podłoża może się przydać zaprawa murarska, a do jego stabilizacji podkład gruntujący.

  • Przyklejanie taśm paroizolacyjnych do ościeżnicy

Należy pamiętać, że taśma paroprzepuszczalna do okien ma kolor biały i nakleja się ją od strony zewnętrznej ościeżnicy. Z kolei taśma paroszczelna ma kolor czerwony i umieszcza się ją od strony wewnętrznej. Naklejanie taśm w systemie SWS jest bardzo proste – wystarczy zdjąć białą osłonkę z paska klejącego i następnie ostrożnie nałożyć taśmę na powierzchnię ramy. W narożnikach warto pozostawić zakład ok. 4 cm i skleić taśmę paskiem kleju.

  • Wypoziomowanie ościeżnicy

Rama okienna powinna być dokładnie wypoziomowana i wypionowana.

  • Mechaniczne mocowanie ościeżnicy

Wypoziomowaną ościeżnicę należy zamocować zgodnie z dokumentacją techniczną okna, wykorzystując np. kotwy i dyble.

  • Przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ościeża

Taśmę białą przykleja się od strony zewnętrznej okna bezpośrednio na murze. Podłoże powinno być wcześniej dobrze oczyszczone i zagruntowane, a także wyschnięte.

  • Wykonanie izolacji przy pomocy pianki PUR

W tym celu szczelinę między ościeżem a ościeżnicą należy bardzo dokładnie wypełnić sprężystą pianką poliuretanową. Warto przy tym pamiętać, że podczas utwardzania pianka rozpręża się, więc należy nałożyć jej odpowiednią ilość. Po wyschnięciu i utwardzeniu nadmiar pianki należy usunąć jej nadmiar przy pomocy ostrego narzędzia, uważając by przy okazji nie uszkodzić taśmy.

  1. Przyklejenie taśmy paroszczelnej do ościeża

Taśmę paroszczelną umieszcza się na wewnętrznej stronie ościeża, które również powinno być wcześniej oczyszczone i zagruntowane. Miejsca łączenia taśm należy uszczelnić specjalnym klejem.

  • Wykonanie wykończeniowej obróbki murarskiej okna.

W przypadku okien z węgarkiem w uszczelnianiu zewnętrznym stosowana powinna być taśma rozprężna do okien np. Soudaband Acryl o dużej odporności na skrajne warunki atmosferyczne.

Prawidłowe przeprowadzenie wszystkich etapów prac w ciepłym montażu jest niezwykle ważne, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą skutkować niedokładnym uszczelnieniem połączeń, prowadzącym potem do powstawania mostków termicznych i obniżenia termoizolacyjności okna.

Polecane produkty z kategorii: Taśmy do ciepłego montażu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *