pianki montażowe

Wady i zalety pianki montażowej

Odkrywamy wady i zalety pianki montażowej

Pianka montażowa to niezbędny produkt podczas każdego większego remontu. Dzięki swoim właściwościom i łatwości użycia posiada szereg praktycznych zastosowań. Stosuje się ją między innymi do uszczelniania ram okiennych, drzwiowych, izolacji elementów instalacji wodnej i grzewczej. Może też służyć do izolacji termicznej i akustycznej lub wypełniania szczelin i prześwitów w dachach, ścianach czy stropach.

Ogromną zaletą pianki montażowej jest jej uniwersalność

Piana montażowa dopasowuje się do dowolnych kształtów szczelnie wypełniając pustą przestrzeń i doskonale łączy się z innymi materiałami budowlanymi. Zapobiega to powstawaniu tzw. mostków termicznych. Dzięki temu stanowi świetny materiał izolacyjny, co pozwala ograniczyć utratę energii cieplnej w pomieszczeniu. Z pewnością przyczyni się to do oszczędności i niższych rachunków.

Odpowiednio użyta pianka montażowa będzie również barierą dla wilgoci czy też pyłków z zewnątrz. Nadmierna wilgoć może doprowadzić do gnicia drewnianych elementów konstrukcji czy zagrzybienia pomieszczenia. Wpływa to zarówno na wygląd i estetykę wnętrz, ale przede wszystkim może być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników budynku.

Warunki stosowania pianki montażowej

Proces spieniania i twardnienia pianki wymaga określonych warunków atmosferycznych. Większość sprzedawanych pianek powinna być aplikowana w temperaturze od +10°C do +30°C. Na rynku istnieją jednak również pianki możliwe do stosowania w warunkach zimowych. Można używać ich w temperaturach sięgających nawet 10°C poniżej zera. Co bardzo istotne zimowa pianka montażowa zachowuje wszelkie właściwości fizyczne i mechaniczne nawet przy niskich temperaturach.

Piany zimowe i letnie różnią się pod względem składu chemicznego oraz rodzaju gazu będącego nośnikiem piany. Dlatego też nie powinno się używać piany letniej w niskich temperaturach ponieważ traci ona swoje właściwości. Reakcja utwardzania nie będzie przebiegać we właściwy sposób przez co elementy konstrukcji nie będą dokładnie przytwierdzone. Pianka będzie pękać i kruszyć się. Po pewnym czasie z pewnością konieczne będą poprawki. Z tego powodu podczas prac wykonywanych jesienią i zimą niezbędna jest piana montażowa zimowa. Co ciekawe pianki przeznaczone do prac w niskich temperaturach sprawdzą się także przy dobrej pogodzie dzięki czemu możemy z nich korzystać przez cały rok. Warto jednak pamiętać że w złych warunkach atmosferycznych montaż pianki może się wydłużyć. W wyższej temperaturze piana montażowa utwardza się dużo szybciej.

Piana montażowa to dobra inwestycja

Jeśli planujemy ocieplanie domu wybór pianki jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jej instalacja jest prosta i szybka, już po kilku godzinach można ją ciąć, szpachlować czy pokrywać tynkiem. Odpowiednio użyta będzie służyć przez długie lata nie tracąc swoich parametrów izolacyjnych.

Warto pamiętać, że koszt instalacji pianki montażowej będzie zazwyczaj wyższy od innych metod izolacji. Cena takiej usługi może być wadą tego rozwiązania. Jednak w dłuższej perspektywie czasu oszczędności np. w kosztach ogrzewania spowodują że taka inwestycja z pewnością się zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *