pistoled do pianki

Tani pistolet do pianki montażowej, jego wady i zalety

Tani pistolet do pianki montażowej, jego wady i zalety

Pianki montażowe mają w budownictwie bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej używa się ich do prac wykończeniowych np. do montażu okien i drzwi, wypełnianiu pustych przestrzeni np. pod wanną, a także izolowania instalacji wodno- kanalizacyjnej itp. Choć pianki dostępne są w opakowaniach z dozownikiem, to jednak większość profesjonalistów zaleca stosowanie do ich aplikacji specjalnego pistoletu. Osoby potrzebujące takiego urządzenia do prac domowych, często wybierają najtańszy model. Poniżej przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania.

Czym różni się tani pistolet od droższego urządzenia?

Tani pistolet do pianki montażowej można kupić już za około 20 zł i najczęściej jest to urządzenie produkcji chińskiej. Z kolei droższe, markowe modele kosztują ponad 100 zł. Podstawową różnicą między tanimi i droższymi pistoletami jest materiał, z jakich zostały wykonane. Najtańsze urządzenia zrobione są zwykle z plastiku (metalową mają jedynie dyszę), natomiast droższe wykonane są w całości z wysokiej jakości stali nierdzewnej, aluminium, mosiądzu lub innego solidnego metalu. Dodatkowo elementy wewnętrzne droższych pistoletów pokryte są zwykle powłoką teflonową (PTFE), zapobiegającą zasychaniu i przylepianiu się do nich pianki.

Jakie wady ma „zwykły” pistolet do pianki?

Brak powłoki ochronnej w tanich pistoletach jest największym problemem tych urządzeń, ponieważ w kontakcie z zalegającą w nich pianką po prostu jej wewnętrzne elementy rdzewieją, w wyniku czego urządzenie nie nadaje się do dalszego użytku. Tymczasem podczas prac budowlanych bardzo często zdarza się, że w pistolecie pozostaje niezużyta pianka montażowa, którą chce się wykorzystać za jakiś czas. Najtańsze pistolety należy więc czyścić po każdorazowym ich użyciu, co czasami jest również niemożliwe ze względu na specyficzną konstrukcję urządzenia, która po rozkręceniu i ponownych skręceniu nie utrzymuje pierwotnej szczelności.

W jakich sytuacjach warto kupić tani pistolet do pianki?

Tanie urządzenia do aplikacji pianki montażowej mają oczywiście swoje zalety. Na ich zakup mogą zdecydować się osoby, które potrzebują wykonać niewielkie prace w domu z użyciem pianki i prace te mają charakter okazjonalny i zdecydowanie jednorazowy. W takich przypadkach inwestycja w drogi pistolet jest po prostu nieopłacalna. Jednak do prac o szerszym zakresie, np. przy wykańczaniu domu lub do użytku profesjonalnego dużo lepiej sprawdzi się teflonowy pistolet do pianki, który będzie służył bezawaryjnie przez wiele lat. Zważywszy na to, że pianka ma bardzo wszechstronne zastosowanie, czasami większy wydatek na porządny sprzęt może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *