styropian grafitowy

Styropian grafitowy, a zwykły

Różnice między styropianem grafitowym, a zwykłym

Większość osób niezwiązanych z branżą budowlaną zna jedną postać styropianu – w kolorze białym. Jednak w ostatnich latach dużą popularność zyskał także styropian grafitowy o kolorze szarym. Jako że styropian wciąż jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym, warto wiedzieć, czym oba rodzaje styropianu różnią się między sobą.

Czym właściwie jest styropian i skąd się biorą jego różne kolory?

Styropian jest tworzywem sztucznym, który w 98% procentach składa się z powietrza, a w pozostałej części z polistyrenu, czyli polimeru otrzymywanego w wyniku polimeryzacji styrenu. Dlatego inna nazwa tego materiału brzmi polistyren ekspandowany, w skrócie EPS. Styropian powstaje w procesie ogrzewania parą wodną granulek polistyrenu, które po napowietrzeniu wtłaczane są do formy, z której z kolei potem wyciąga się produkt finalny w postaci bloku. Kroi się go następnie w płyty lub inne formy, w zależności od przeznaczenia materiału. Najpopularniejszy jest jednak styropian elewacyjny w kształcie płyt, którymi okrywa się ściany budynków.

Sposób produkcji styropianu determinuje jego późniejszy kolor. Styropian biały w procesie produkcji nie ma bowiem dodawanych żadnych innych substancji poza tymi wymienionymi wyżej. Natomiast do grafitowego dodawane są kompozyty grafitowe, które nadają produktowi charakterystyczny, srebrnoszary kolor.

Różnice we właściwościach termoizolacyjnych obu rodzajów styropianu

Dodawanie grafitu do styropianu ma swoje ważniejsze uzasadnienie niż tylko zmiana koloru materiału. Dzięki temu zabiegowi styropian grafitowy zyskuje lepsze właściwości termoizolacyjne, ponieważ grafit absorbuje więcej promieniowania cieplnego. W efekcie płyty wykonane ze styropianu z domieszką grafitu mogą być cieńsze od tych wykonanych ze styropianu białego i mieć dokładnie takie same parametry termoizolacyjne. Szacuje się, że różnice w izolacyjności cieplnej obu materiałów sięgają nawet 30% przy tej samej grubości. Możliwość zastosowania cieńszych płyt okazuje się bardzo przydatna do izolacji niewielkich otworów okiennych, balkonów, ale także całych ścian, jeśli w szczególny sposób chce się zminimalizować straty powierzchni w wyniku pokrycia ich ociepleniem. Warto dodać, że na rynku dostępny jest również styropian w kropki, który został wymyślony przez firmę Termo Organika, posiadającą obecnie do jego produkcji wyłączne prawa. Czarne kropki widoczne na powierzchni styropianu są fragmentami grafitu, który podnosi właściwości izolacyjne materiału, jednak nie w aż takim stopniu jak w tradycyjnych płytach grafitowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *