Nowoczesna technika szczelnego montażu okien SWS

W każdym budynku okna pełnią szereg różnych funkcji, ale chyba najważniejszą z nich jest ochrona wnętrza przed zimnem oraz wilgocią. Skuteczność tej ochrony zależy jednak nie tylko do jakości i ceny okien, ale przede wszystkim od tego, jak zostały one zamontowane. Najwyższy poziom szczelności okien można dzisiaj osiągnąć, stosując nowoczesne techniki ich montażu, takich jak ciepły montaż z wykorzystaniem taśm paroszczelnych oraz paroprzepuszczlnych.

 

Na czym polega ciepły montaż okien?

 

Ciepły montaż okien nazywany jest również montażem warstwowym, ponieważ wykorzystuje się przy nim aż trzy warstwy izolacyjne między stolarką okienną a murem i są nimi:

Pianka poliuretanowa jest sprężystym materiałem pozwalającym szczelnie wypełnić przestrzenie między ościeżem a ościeżnicą, jednak aby skutecznie pełniła swoją rolę izolatora, musi być sucha. Suchość zapewniają jej właśnie specjalne taśmy paroizolacyjne. Zadaniem taśmy paroszczelnej montowanej na ościeżnicy od strony wewnętrznej jest ochrona pianki przed przenikaniem do niej wilgoci z wnętrza budynku. Taśma paroprzepuszczalna montowana jest natomiast od strony zewnętrznej ościeżnicy i jej podstawową funkcją jest zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.

 

Dlaczego ciepły montaż jest lepszy od metod tradycyjnych?

 

Warto zauważyć, że współczesne okna różnią się od tych stosowanych kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim mają one dużo niższy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który oznacza, że mniej ciepła „ucieka” przez okno przy określonej różnicy temperatur między jego stroną wewnętrzną i zewnętrzną. Im niższy jest ten współczynnik, tym okno jest bardziej energooszczędne, co oczywiście przekłada się później na wysokość rachunków za ogrzewanie. Energooszczędność okien to jednak jedna strona medalu, ponieważ duże znaczenie dla ewentualnych strat ciepła ma właśnie montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku Uw nie będzie energooszczędne, jeśli będzie zamontowane niechlujnie bądź starymi metodami. Najczęstszym błędem pod tym względem jest stosowanie wyłącznie pianki montażowej bez taśm. Na efekty takiego błędu nie trzeba długo czekać – zimą zbierająca się w naturalny sposób para wodna między oknem a murem zawilgaca piankę, która z kolei poddana niskim temperaturom tworzy mostek termiczny, przez który najzwyczajniej dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła. Skutkiem ubocznym takiej sytuacji jest niestety rozwój grzybów i pleśni, będących przyczyną alergii u wielu osób.

Taśma do ciepłego montażu, czyli taśma paroszczelna oraz paroprzepuszczalna, chroniąc warstwę pianki przed wilgocią, najskuteczniej zapobiega powstawaniu mostków termicznych! Nic nie jest w stanie jej zastąpić, dlatego aktualnie system ciepłego montażu z wykorzystaniem taśmy uznawany jest za najlepszą alternatywę dla metod tradycyjnych.

Taśma paroszczelna

                                     Taśma paroszczelna do ciepłego montażu

Kompletny system ciepłego montażu okien SWS

 

Wśród fachowców stosujących ciepły montaż okien doskonale znany jest system SWS, czyli Soudal Window System. Jego nazwa pochodzi od światowego lidera w produkcji nowoczesnych i ekologicznych materiałów dla budownictwa, który opatentował już wiele kompletnych systemów i technologii w tym zakresie. System SWS to nic innego, jak kompletny zestaw materiałów najwyższej jakości służący do prawidłowego wykonania wielowarstwowego montażu okien. Na system ten składają się więc takie produkty jak:

  • piana poliuretanowa
  • taśmy paroizolacyjne
  • taśmy rozprężne
  • masy uszczelniające.

Warto zauważyć, że w zestawie tym obecne są taśmy rozprężne, które są przeznaczone do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych powstających pomiędzy oknem a węgarkiem (czyli występem muru wokół okna). Poliuretanowa taśma rozprężna do okien Soudaband Acryl w systemie SWS jest bardzo łatwa w użyciu nawet na bardzo nierównych powierzchniach i doskonale chroni połączenia między ramą okienną a ścianą przed uciekaniem ciepła, a także od deszczu i wiatru.

 

Korzyści z zastosowania wielowarstwowej techniki montażu okien

 

Decydując się na ciepły montaż okien, najlepiej z kompletnym systemem nateriałów takim jak SWS, można liczyć na szereg korzyści, które będą odczuwalne przez szereg kolejnych lat użytkowania stolarki okiennej.

Przede wszystkim zastosowanie takiej metody montażowej zwiększa poziom szczelności połączenia okna z ościeżem kilkukrotnie w porównaniu do metod tradycyjnych, nawet o ponad 75%.

Zapewnienie suchości pianki montażowej dzięki zastosowaniu taśm paroizolacyjnych to gwarancja ochrony przed powstawaniem mostków termicznych, a więc także strat ciepła.

Znaczne ograniczenie strat energii uciekającej tą drogą przekłada się z kolei wprost na niższe koszty ogrzewania budynku.

Co więcej, taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne skutecznie chronią piankę przed wilgocią, a więc zapobiegają wszelkim negatywnym efektom tego zjawiska w postaci łuszczenia się farby na ścianach na styku okna z murem, czy pojawienia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia pleśni.

Ciepły montaż okien to z pewnością dzisiaj najskuteczniejsza metoda szczelnego osadzania okien, którą warto stosować nie tylko w budynkach pasywnych.

Polecane produkty z kategorii: Taśmy do ciepłego montażu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *