Styropian

Styropiany – styropian XPS, styropian grafitowy i styropian biały.

Styropian jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych w budownictwie. Wykorzystywany jest do izolowania ścian, a także podłóg i dachów. Wyróżnia się lekkością oraz bardzo dobrą izolacyjnością. Specjalną odmianą styropianu jest styropian dalmatyńczyk. Jego charakterystyczną cechą jest biały kolor i grafitowe kropki. Styropian grafitowy to kolejna ciekawa odmiana styropianu, stosowanego do dociepleń ścian. Ten rodzaj styropianu nie ma koloru białego, ale jak nazwa wskazuje, ciemnoszary. Jest to wynikiem zastosowania specjalnego dodatku – grafitu. Pozwala on zwiększyć izolacyjność cieplną, przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej grubości płyt styropianowych. Styropian powstaje w procesie spieniania polistyrenu. Pęcherzyki powietrza zostaje zamknięte w mikro granulkach, które następnie są ze sobą klejone, tworząc blok styropianu. Ostatnim etapem jest jego cięcie na płyty o określonej grubości. Styropian w naszej ofercie dostępny jest w kilku wariantach – styropian XPS, styropian dalmatyńczyk oraz styropian grafitowy. Każdy z tych rodzajów styropianu ma unikalne zalety, czyniące je najlepszym wyborem dla konkretnego zastosowania.

Styropian i jego zastosowanie

Styropian grafitowy coraz częściej zastępuje klasyczny styropian biały. Wynika to z faktu, że pozwala on uzyskać równie dobrą izolacyjność cieplną, przy jednoczesnym zmniejszeniu grubości płyty. Pozwala to tworzyć cieńsze warstwy izolacyjne, wymagające zastosowanie mniejszej ilości kołków, zaprawy klejowej, łatwiejsze w montażu oraz nie pogrubiające nadmiernie ścian. Wybierając styropian XPS lub grafitowy, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego gęstość oraz wytrzymałość. Inne parametry powinien mieć styropian, używany do izolowania podłóg, a inny stosowany do izolacji ścian. W sprzedaży można znaleźć styropian występujący w wielu konfiguracjach i modelach. Szczególnie ciekawą propozycją jest styropian z frezowanymi bokami płyt. Pozwala to na układanie płyt styropianowych na zakładkę, unikając w ten sposób powstawania mostków termicznych. Dysponujemy pełną gamą produktów znanych firm, wśród których znaleźć można styropian XPS, styropian grafitowych oraz styropian dalmatyńczyk. Wszystkie one są oferowane we wszystkich typowych grubościach, z możliwością wyboru pomiędzy krawędziami prostymi, a frezowanymi.

Jakie powierzchnie mogą być docieplane przy pomocy styropianów z naszej oferty?

Materiał ten jest powszechnie używany do izolacji podłóg na gruncie w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych i przemysłowych. Warunkiem pozwalającym na wykorzystanie styropianu do tego celu, jest dopasowanie jego wytrzymałości do przewidywanych obciążeń. Styropiany mogą być również stosowane do dociepleń podłóg w systemach ogrzewania podłogowego. To bardzo ważne zadanie, które pozwala znacząco zmniejszyć ewentualne straty ciepła. Styropian XPS stosowany jest również w wykonywaniu dociepleń stropów o sztywnej konstrukcji, izolowaniu stropodachów, schodów, balkonów i tarasów. Jednak zdecydowanie najszersze spektrum zastosowań dotyczy izolowania powierzchni pionowych, czyli ścian zewnętrznych budynków.

Fasadowy styropian grafitowy, umieszczany na elewacjach, może być również stosowany do wypełniania dylatacji, ocieplania wieńców i nadproży, a także wykonywania ocieplenia w ścianach szkieletowych. Należy przy tym pamiętać, aby styropian taki nie ulegał nagrzaniu. Jego ciemny kolor mocniej przyciąga promienie słoneczne, dlatego prace z użyciem tego materiału, najlepiej wykonywać w pochmurne dni.

 • Czy kleić styropian pianką czy klejem?

  Pianka Poliuretanowa do styropianu ma wady i zalety. Trzeba wiedzieć, iż podczas rozprężania się pianki dochodzi często do odpychania płyty od podłoża, co może utrudniać uzyskanie jednolitej płaszczyzny przy termoizolacji. W przypadku zastosowania pianki montażowej do styropianu zalecamy Państwu stosowanie styropianu frezowanego, gdyż znacząco ułatwi to uzyskanie równej powierzchni przyklejonych płyt styropianowych.

 • Jaki klej do styropianu wybrać?

  Jeśli stoją Państwo przed wyborem kleju do styropianu to warto przemyśleć takie rozwiązanie, które jest wygodne, szybkie i proste w użyciu. Jednym z takich klejów jest KLEJ DO STYROPIANU 28A 1 KG SOUDAL , który posiada aprobatę systemową, gdzie przebadana jest cała przegroda wraz z elementami systemu ociepleniowego, tj. mur, klej, styropian, warstwa zbrojona z zaprawy klejowo-szpachlowej z zatopioną siatką z włókna szklanego, gruntem do systemów, tynkiem. Przyczepność, a zarazem trwałość łączenia jest 3 x większa niż w przypadku klejów cementowych. Klej do styropianu Soudal doskonale nadaje się do mocowania styropianu zarówno do cegły, pustaków, drewna, metalu i innych.

 • Czy obróbka narożników domu i okien może być zrobiona w odstępie kilku dni od położenia siatki na ścianie?

  Obróbka narożników czyli otworów na okna oraz połączenia ścian winna zostać wykonana przynajmniej 2-3 dni wcześniej czyli przed zatopieniem siatki po to aby klej którym będą montowane kątowniki z siatką posiadał możliwość uzyskania stabilniejszego połączenia. Obróbkę wykonuje się przy zastosowaniu tego samego kleju co do zatapiania siatki, np. Klej uniwersalny Soudal

 • Dlaczego zalecane jest kołkowanie styropianu w przypadku stosowania kleju poliuretanowego?

  Klej poliuretanowy do styropianu stosuje się stosunkowo od niedawna. Nadal brakuje wiarygodnych metod weryfikacji przyczepności. Dlatego specjaliści udzielający aprobat technicznych (dotyczy to również nadzorców poza granicami Polski) nie godzą się na stosowanie samych klejów poliuretanowych bez dodatkowego kołkowania. Warto zatem przemyśleć zakup kołków do styropianu lub po montażu ocieplenia odczekać pewien czas i sprawdzić wytrzymałość użytego kleju.

 • Jak gęsto rozmieścić kołki mocujące styropian do ściany?

  Mocowanie płyt styropianowych za pomocą kołków do styropianu ma na celu zabezpieczenie ocieplenia przed odpadnięciem w przypadku przyklejania ich na elewacjach, które nie gwarantują właściwej przyczepności dla kleju. W rzeczywistości mocowania takie stosuje się prawie zawsze, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy nasza zaprawa klejowa zapewni wystarczające zamocowanie. Oczywiście zależy to od wielu ważnych czynników oraz jakości zaprawy klejowej, sposobu nakładania, wilgotności oraz równości ściany i oczywiście nieprzewidzianych warunków atmosferycznych.

   

  Na ogół zakłada się, że płyty styropianowe mocuje się czterema kółkami na 1 m2, rozmieszczając je w rogach, w miejscu łączenia płyt. W przypadku niepewnego podłoża zwiększamy liczbę kołków nawet do sześciu czy ośmiu sztuk/m2. Jeśli chcemy zwiększyć pewność mocowania powinniśmy osadzić kołki poprzez siatkę zbrojącą a nie na styropianie.

 • Jak grubą izolację ze styropianu zastosować na podłogę, ściany i dach? - styropian

  Grubość izolacji, jaka winna być zastosowana na podłodze, ścianach zewnętrznych oraz stropie powinna wynikać z założeń projektowych. Budynki pasywne, które wykazują niewielkie zapotrzebowanie na energię, ocieplane są płytami granitowymi o grubości 30 cm, a w przypadku ścian nawet 40 cm. Budynki energooszczędne mogą być docieplane warstwą styropianu grafitowego o grubości od 20 do 30 cm. Podłogi warto ocieplić styropianem do podłóg o grubości 15 cm.

No products were found matching your selection.

MENU

KOSZYK

Zamknij