Kołki do styropianu i wełny

Kołki do styropianu i wełny mineralnej.

Izolacje cieplne budynku, są jednym z ważniejszych elementów, decydujących o jego efektywności energetycznej. Zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów i wybranie najlepszej technologii, sprawia że dom będzie ciepły zimą, chłodny latem, a straty ciepła będą minimalne. Na wykonanie izolacji cieplnej ścian, składa się nie tylko styropian, zaprawy klejowe, ale również kołki do styropianu. Kołek do styropianu to specjalnie zaprojektowany łącznik izolacji termicznej. Składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest plastikowa koszulka, a drugim metalowy trzpień. Koszulka wyposażona w strefę rozporową, umieszczana jest w murze, we wcześniej wywierconych otworach. Montaż kołków odbywa się po naklejeniu styropianu na ścianę. Kołki mają za zadanie zapewnić jeszcze lepszą siłę mocowania izolacji do ściany. O ich doborze oraz zastosowanej ilości, powinien decydować projektant budynku. Czynniki, które mają na to największy wpływ, to rodzaj ocieplenia, grubość, ciężar, a także występowanie wiatrów w miejscu, w którym budynek został wzniesiony. Kołek do styropianu ma wzmacniać ocieplenie, zwiększać jego sztywność, a tym samym chronić przed niekorzystnym oddziaływaniem mocnych podmuchów wiatru.

Kołki do styropianu – charakterystyka

Pomimo że kołki do styropianu wydają się być mało istotnym elementem izolacji cieplnej, to jednak odgrywają bardzo ważną rolę. Nie tylko zapewniając znacznie lepsze mocowanie styropianu do ściany, ale również nie dopuszczając do powstawania mostków termicznych. Konstrukcja kołków do styropianu jest tak zaprojektowana, aby dochodziło do jak najmniejszych strat ciepła. Mogą one mieć miejsce, z uwagi na zastosowanie metalowego trzpienia, przewodzącego ciepło. Koszulka z tworzywa zapewnia jednak doskonałą izolacyjność, pozwalając uniknąć mostków termicznych. Kołek do styropianu powinien również posiadać długą strefę rozporową, pozwalająca na używanie go w ścianach w wykonanych z każdego rodzaju materiału, również pustaków ceramicznych oraz cegieł „dziurawek”. Kolejnym bardzo ważnym elementem kołków do styropianu, jest talerz. Ta okrągła część kołka zapewnia docisk styropianu do ściany. Dobrze jest wybierać kołki, których talerz nie jest zbyt gruby. Pozwala to na łatwiejsze pokrycie go tynkiem i kołek nie odstaje wówczas od lica styropianu.

Jak stosować kołki do styropianu

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, kołki do styropianu montuje się od razu, kiedy izolacja została przyklejona do ściany. Dzięki temu kieszonki w koszulce kołka, mogą zbierać świeży klej, który po rozparciu koszulki, zapewnia jeszcze większą siłę kotwienia. Pierwszym krokiem jest wywiercenie w ścianie otworów – wymaga to przewiercenia się przez styropian. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kołków jak najcieńszych dopuszczonych w projekcie – dzięki temu wykonanie otworów cieńszym wiertłem jest szybsze i łatwiejsze. Kołki wbija się w ścianę, wykorzystując gumowy młotek. Pozwala to uniknąć trwałych uszkodzeń kołka, uniemożliwiających późniejsze umieszczenie w nim trzpienia. Trzpień kołków do styropianu może być gładki lub gwintowany. Ten pierwszy jest łatwiejszy w montażu, ponieważ wystarczy go tylko wbić. Trzpienie gwintowane wymagają wkręcania, które jest bardziej czasochłonne. Dobrze więc wyposażyć się we wkrętarkę akumulatorową, która czyni pracę szybszą i wydajniejszą. Kołki należy rozmieszczać równych odstępach, dzięki czemu cała powierzchnia ocieplenia jest równomiernie wzmocniona, uzyskując najlepszą możliwą wytrzymałość.

No products were found matching your selection.

MENU

KOSZYK

Zamknij