Taśmy paroszczelne/paroprzepuszczalne do montażu drzwi i okien

Montaż trójwarstwowy potocznie nazywany także ciepłym montażem to system składający się z montażu i uszczelnienia stolarki otworowej, w którego skład wchodzi kilka elementów. Bazę do wykonania ciepłego montażu stanowią: pianka montażowa niskoprężna, bądź alternatywnie taśma rozprężna do okien i drzwi, taśma paroizolacyjna i taśma paroszczelna oraz masy uszczelniające służące jako uzupełnienie całego montażu.

Montaż w systemie trójwarstwowym wykorzystywany jest do uszczelniania oraz izolowania miejsc szczególnie narażonych na utratę ciepła oraz osadzanie się wilgoci. Do takich miejsc należą głównie punkty styku okien i drzwi ze ścianami zewnętrznymi budynków. Dodatkowym ciepły montaż ma wiele atutów, a jednym z nich  jest zabezpieczenie pianki montażowej przed wnikaniem wilgoci w jej strukturę dzięki czemu zachowuje ona dłużej swoje parametry izolacyjne.

Taśma paroszczelna i paroprzepuszczalna jako składowe ciepłego montażu

Ciepły montaż to w rzeczywistości zastosowanie trzech różnych warstw materiałów budowlanych: taśmy paroszczelnej, taśmy paroprzepuszczalnej oraz pianki montażowej. Każdy z tych elementów ma na celu na celu utrzymanie przegrody w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Zabezpieczona przegroda składa się z następujących elementów:

Taśma paroszczelna do okien to pierwszy element systemu izolacyjnego ciepłego montażu SWS. Taśma paroszczelna stanowi wewnętrzne zabezpieczenie naszej izolacji termicznej przed migracją pary wodnej oraz wilgoci z wnętrza pomieszczeń w których przebywamy. To także coraz popularniejsza metoda zabezpieczania domów przed uciekaniem ciepła, a tym samym tworzenia oszczędności wynikających ze zmniejszonej ucieczki ciepła.

Pianka montażowa flexifoam bądź stosowana naprzemiennie taśma rozprężna stanowi warstwę środkową, pod parapetową, pełniąc tym samym rolę zabezpieczenia termoizolacyjnego i akustycznego. Flexifoam jako piana akustyczna stanowi doskonałą izolację akustyczną (RSTW = 60 dB) i termiczną. Dodatkowo dzięki swoim właściwością plastycznym niebieska pianka montażowa świetnie reaguje na powstające naprężenia oraz odkształcenia ram okiennych i drzwiowych podczas codziennej ich pracy.

Taśma paroprzepuszczalna do okien stanowi trzecią, zewnętrzną warstwę naszej przegrody. Jej głównym zadaniem jest niedopuszczenie do wnikania wilgoci wewnątrz budynku przy jednoczesnym wprowadzania pary wodnej i wilgoci z jej wnętrza.

Taśma rozprężna jako alternatywa dla pianki montażowej

Taśma rozprężna jest wykorzystywana do uszczelniania szczelin dylatacyjnych, wolnych przestrzeni między budynkami. Stanowią także izolację między murami o ościeżami okiennymi, najczęściej pomiędzy szczelinami między licem ramą okna, a węgarkiem. Dużą zaletą taśm rozprężnych jest ich wysoka paroprzepuszczalność co sprzyja odprowadzaniu wilgoci z zewnątrz oraz dzięki dyspersji odporność na działanie wody.

Taśma rozprężna do okien to sprężony pas pianki poliuretanowej nawinięte na rolkę, które są elastyczne, a po rozwinięciu i zdjęciu taśmy ochronnej samoistnie się rozprężają. Dodatkowo produkt jedną ze stron posiada pasek stanowiący ochronę dla warstwy klejowej. Taśmy oferowane w naszym sklepie posiadają różne szerokości oraz poziomy rozprężenia, dodatkowo nasączone są dyspersją akrylową stanowiącą materiał ochronny taśmy.

 • Czym różni się taśma okienna przepuszczalna od taśmy paroszczelnej?

  Taśmy do ciepłego montażu występują najczęściej w dwóch wariantach – wersji do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Obie wersje taśm posiadają na swojej powierzchni z jednej strony, warstwę kleju pozwalającą wkleić taśmę do profilu okiennego. Spotyka się także taśmy okienne, które wyposażone są dodatkowo w pasek butylu umożliwiający zamocowanie taśmy do ściany.

  Głównym parametrem odróżniającym taśmy okienne wklejane wewnątrz od taśm stosowanych na zewnątrz jest współczynnik przenikalności pary wodnej. I tak dla taśm paroprzepuszczalnych Soudal, które montowane są wewnątrz pomieszczeń, wartość ta jest <0,07 parametru Sd. Niski wynik oznacza, że para wodna może swobodnie wydostawać się z pomieszczenia, nie prowadząc tym samym do jego zawilgocenia.

  Odwrotnie jest w przypadku taśm paroszczelnych montowanych na zewnątrz pomieszczeń, tam współczynnik Sd jest ⩾ 55, co w skrócie oznacza, że para wodna ma duże trudności z wnikaniem do wnętrza budynku.

 • Kiedy najlepiej używać kleju do taśm okiennych?

  Klej do taśm okiennych np: Vapourseal, bądź Soudafoil 360H wykorzystywane są często podczas niesprzyjających warunków pogodowych, często jesienią kiedy mury budynków są wilgotne i chłodne. Stosowany jest także jako dodatkowe zabezpieczenie mające na celu gwarantować prawidłowe i długotrwałe przyklejenie taśm SWS do podłoża.

 • Do czego służy taśma rozprężna?

  Taśma rozprężna wykorzystywana jest najczęściej do uszczelniania szczelin dylatacyjnych, szczelin budowlanych bądź wolnymi przestrzeni pomiędzy ramami okiennymi, a murami ościeży. Taśmy rozprężna stanowią ciekawą alternatywę dla pianki montażowej, która w naszym kraju stanowi najpopularniejszą metodą izolacyjną używaną w stolarce otworowej.

  Taśma do okien to sprasowana wstęga pianki poliuretanowej, która nasączona jest dyspersją akrylową. Taśma na jednej ze swoich powierzchni posiada pasek klejowy. Po rozwinięciu taśma rozprężna samoistnie zacznie się rozprężać. Optymalna wartość rozprężenia taśmy stanowi od 30 do 35% szerokości taśmy.

 • Jaką wydajność ma klej Soudafoil 330D i 360H?

   W zależności od podłoża na którym pracujemy, jego chłonności oraz grubości nakładanego kleju przyjmuje się, że kiszka  Soudafoil 330D i 360H wystarcza na 25 metrów długości taśmy. Ważnym elementem pracy z klejem jest wcześniejsze wyczyszczenie i zagruntowanie podłoża.

 • Co to jest ciepły montaż okien?

  Co to jest ciepły montaż okien?

  Co to jest ciepły montaż okien?

  Ciepły montaż okien określany jest przez niektórych montażem warstwowym, ponieważ stosuje się przy nim aż trzy warstwy izolacyjne między oknem a murem i są nimi: taśma wewnętrzna do okien pianka poliuretanowa taśma zewnętrzna do okien piana montażowa jest jędrnym materiałem pozwalającym dokładnie wypełnić przestrzenie między ościeżem a framugą, jednak aby skutecznie pełniła swoją funkcję izolatora, powinna być sucha. Suchość zapewniają jej właśnie przeznaczone do tego taśmy paroszczelne.

 • Dlaczego ciepły montaż jest lepszy od metod konwencjonalnych?

  Dlaczego ciepły montaż jest lepszy od metod konwencjonalnych?

  Dlaczego ciepły montaż jest lepszy od metod konwencjonalnych?

  Warto wspomnieć, że nowoczesne okna różnią się od tych stosowanych kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim mają one dużo niższy współczynnik przenikania ciepła (Uw), który oznacza, że mniej ciepła „ucieka” przez okno przy określonej różnicy temperatur między jego stroną wewnętrzną i zewnętrzną. Im lepszy jest ten parametr, tym okno jest bardziej energooszczędne, co oczywiście przekłada się później na wysokość rachunków za ogrzewanie. Energooszczędność stolarki okiennej to jednak tylko jedna strona medalu, bo duże znaczenie dla ewentualnych strat ciepła ma właśnie montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku Uw nie będzie energooszczędne, jeśli będzie zamontowane niechlujnie bądź przestarzałymi metodami. najczęściej spotykanym błędem pod tym kątem jest zastosowanie tylko pianki montażowej bez taśm. Na skutki takiego błędu nie trzeba długo czekać – zimą zbierająca się w naturalny sposób para wodna między oknem a ścianą, zawilgaca piankę, która z kolei potraktowana niską temperaturą tworzy mostek termiczny, przez który po prostu dochodzi do nieopanowanej utraty temperatury. Skutkiem ubocznym takiej sytuacji jest niestety rozwój grzybów i pleśni, będących silnym alergenem dla wielu osób. taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne chroniąc warstwę pianki przed zawilgoceniem, najskuteczniej przeciwdziałają tworzeniu się mostków termicznych!

 • Pasek butylowy na taśmie do okien - do czego on służy?

  Butylowy pasek klejowy to klej na taśmie okiennej służący do przyklejenia taśmy do muru. Pasek ten to trwale plastyczna mieszanka kauczukowa, która pod wpływem temperatury łatwo klei się oraz ułatwia przymocowanie taśmy.

 • Jakie korzyści daje mi ciepły montaż oraz taśmy do okien?

  Ciepły montaż z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Wszystko za sprawą większej świadomości konsumentów oraz korzyści jakie przynosi nam jego instalacja, co jednak zyskujemy?

  – Mniejsze rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym, są efektem eliminacji niektórych mostków termicznych. Uszczelnianie okien za pomocą taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych ogranicza straty ciepła a tym samym zmniejsza nam rachunki, które wydajemy na energię cieplną.

  – Ościeżnice bez pleśni i grzybów, to kolejna korzyści wynikająca z wyklejenia okien taśmami SWS. Ograniczona migracja pary wodnej między pomieszczeniem wewnątrz domu, a środowiskiem zewnętrznym sprawia, że “zimne” elementy przy oknie nie stanowią już dobrego środowiska do powstawania czarnego nalotu.

  – Sucha warstwa pianki montażowej przez wiele lat. Ograniczając migrację wilgoci za pomocą taśm SWS mamy pewność, że element izolacji termicznej jaki stanowi pianka montażowa przez wiele lat pozostanie sucha i nie ulegnie degradacji.

 • Na ile centymetrów rozpręży się taśma rozprężna Soudaband?

  Taśma rozprężna Soudaband Acryl to poliuretanowa wstęga, która sprzedawana jest w formie sprasowanej na rolce o różnej długości. Emulsja akrylowa, którą nasączona jest taśma stanowi w pewnym sensie warstwę ochronną i izolacyjną. Skąd zatem wiedzieć na ile rozprężna się taśma do okien?

  W jaki sposób czytać oznaczenia taśmy rozprężnej 10x2x10mm:

  Pierwszy parametr (10) mówi nam o szerokości taśmy, w tym wypadku będzie to 10mm. Parametr drugi (2) pokazuje w jakim stopniu taśma została sprzężona na rolce. W omawianym przykładzie widać, że taśma Soudaband Acryl została sprasowana do grubości 2mm.

  Ostatni parametr mówi nam do jakiej grubości produkt może się rozprężyć. W naszym wypadku jest to 10mm, co stanowi pięciokrotną wartość sprasowana taśmy. A więc, jeśli taśma byłaby sprasowana do grubości 3mm oznaczałoby to, że rozpręży się do 15mm, gdyby wartość wynosiła 4mm, taśma rozpręży się do 20mm itd.

 • Jak długo taśmy okienne mogą być narażone na czynniki zewnętrzne?

   Wg. stosowanej praktyki i powszechnie dostępnych norm przyjmuje się, że taśmy paroprzepuszczalne zewnętrzne mogą być niezabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi nie dłużej niż 3 miesiące od ich położenia. W przypadku taśm paroszczelnych, które nie są narażone na oddziaływanie warunków zewnętrznych nie stosuje się dopuszczalnego okresu. 

 • Do czego służy taśma paroszczelna?

  Do czego służy taśma paroszczelna?

  Do czego służy taśma paroszczelna?

  Zadaniem taśmy paroszczelnej, montowanej do ramy okna od strony wewnętrznej jest ochrona pianki montażowej przed wnikaniem do niej wilgoci z wnętrza budynku. Taśma paroprzepuszczalna montowana jest natomiast od strony zewnętrznej do framugi i jej podstawową funkcją jest zapobieganie przenikaniu wilgoci z zewnątrz.

 • Co to jest Soudal Window System (system SWS)

  Soudal Window System (system SWS)

  Soudal Window System (system SWS)

  Nie ma efektywniejszego rozwiązania, dlatego aktualnie system ciepłego montażu z użyciem specjalistycznych taśm, uznawany jest za lepsze rozwiązanie w stosunku do tradycyjnych metod. Kompletny system ciepłego montażu okien SWS Wśród specjalistów wykorzystujących ciepły montaż okien powszechnie znany jest system SWS, czyli Soudal Window System. Jego nazwa pochodzi od czołowego globalnego producenta nowoczesnych i ekologicznych materiałów budowlanych, który opatentował już wiele kompletnych rozwiązań w tym zakresie. System SWS to nic innego, jak pełen zestaw materiałów najwyższej jakości służący do prawidłowego wykonania ciepłego montażu okien. Na system ten składają się więc takie produkty jak:

  • piana poliuretanowa
  • taśmy paroszczelne
  • taśmy paroprzepuszczalne
  • taśmy rozprężne
  • masy uszczelniające.

  Warto zwrócić uwagę, że w tym zestawie obecne są taśmy rozprężne, które są dedykowane do uszczelnienia szczelin dylatacyjnych powstających pomiędzy oknem a węgarkiem (czyli wystającą wokół okna częścią muru). Poliuretanowa taśma rozprężna do okien w systemie SWS czyli Soudaband Acryl jest bardzo prosta w użyciu nawet na bardzo nierównych powierzchniach i doskonale chroni połączenia między ramą okienną a ścianą przed uciekaniem ciepła, a także od warunków atmosferycznych. pożytek z zastosowania ciepłego montażu okien.

  Decydując się na warstwowy montaż okien, najlepiej z wykorzystaniem konkretnej technologii takiej jak Soudal Window System, można liczyć na szereg korzyści, które będą widoczne na przestrzeni wielu lat od zamontowania stolarki okiennej. Przede wszystkim zastosowanie takiej metody montażowej zwiększa poziom szczelności połączenia okna z ościeżem kilkukrotnie w porównaniu do sposobów tradycyjnych. ochrona przed wilgocią pianki montażowej poprzez wykorzystanie taśm do ciepłego montażu to gwarancja ochrony przed powstawaniem mostków termicznych, a więc także strat ciepła. Pozbycie się niepotrzebnych strat energii uciekającej tą drogą, oddziałuje z kolei bezpośrednio na (niższe|mniejsze} koszty ogrzewania budynku.

  Dodatkowo, taśmy paroszczelne oraz paroprzepuszczalne skutecznie izolują ścianę przed wnikaniem wilgoci, a więc przeciwdziałają wszelkim negatywnym efektom tej sytuacji w postaci odchodzenia farby ze ścian na styku okna z murem, czy pojawienia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia pleśni.

No products were found matching your selection.

MENU

KOSZYK

Zamknij