Pianki montażowe / Piana montażowa

Pianka poliuretanowa / Pianka montażowa / Pianki montażowe

Pianki poliuretanowe / pianki montażowe są powszechnie wykorzystywane podczas montażu stolarki wewnętrznej i zewnętrznej. Nasz sklep posiada bardzo duży wybór pian montażowych znanych i cenionych producentów. Pianka Soudal jest jedną z najczęściej kupowanych przez specjalistów pian montażowych. Wyróżnia się bardzo dużą wydajnością, bezpieczeństwem użytkowania oraz charakteryzuje się tworzeniem trwałych połączeń elastycznych. Tak zwana pianka montażowa może występować w dwóch odmianach. Standardowa piana montażowa, a także jako pianka montażowa niskoprężna. Ta druga, z uwagi na niski stopień rozprężania polecana jest do montażu ościeżnic drzwiowych i okiennych. To jednak nie jedyne zastosowania dla pian poliuretanowych. Produkt ten może być wykorzystywany również podczas wielu innych czynności, związanych z wykańczaniem oraz remontowaniem pomieszczeń.

Pianka montażowa i jej charakterystyka

Podstawową zaletą posiadaną przez pianki montażowe jest bardzo krótki czas jej utwardzania. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut, aby osiągnęła stan, pozwalający na jej dalsze kształtowanie – przycinanie lub szlifowanie. Co bardzo ważne, tak samo zachowuje się niezależnie od poziomu wilgoci w miejscu, w którym jest używana. Ma to duże znaczenie, kiedy pianka montażowa niskoprężna, używana jest do montażu stolarki zewnętrznej. Charakterystyczną rzeczą dla pianek montażowych jest to, że po zastygnięciu mają one bardzo dużą gęstość, uzyskując dzięki temu doskonałą wytrzymałość mechaniczną. Uzyskana powierzchnia jest w bardzo niskim stopniu porowata, co sprawia że pianka pistoletowa nie absorbuje wilgoci z otoczenia. Może być stosowana  we wszystkich rodzajach pomieszczeń, również tych uznawanych jako mokre. Pianka montażowa, zarówno standardowa jak i niskoprężna, cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do każdego rodzaju podłoża – drewna, betonu, cegły, tynku, a także powierzchni gładkich – szkliwionych, ceramiki oraz aluminium. Czyni to z niej podstawowy i uniwersalny środek montażowy.

Pianka pistoletowa i jej zastosowanie

Poza montażem stolarki drzwiowej i okiennej, pianka Soudal posiada bardzo dużą siłę wiązania, dlatego może być wykorzystywana do montażu stolarki wewnętrznej, bez stosowania metalowych kotew.  Pianka montażowa niskoprężna jest często wykorzystywana podczas montażu brodzików i osadzaniu ich na podłodze. Dzięki swojej prężności, jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do prac uszczelniających. Nie tylko ościeżnice okienne lub drzwiowe, ale również wszystkie inne wolne przestrzenie, powstałe np. podczas montażu parapetów, rolet, schodów czy otworów w ścianach, przez które przeprowadzaliśmy przewody. Bardzo duża wytrzymałość i zdolność do przenoszenia obciążeń, również jest niewątpliwą zaletą piany montażowej. Chętnie stosowana przez instalatorów, stanowi znakomity środek wypełniający i izolujący przepusty rurowe, kablowe, a także otwory przygotowane pod instalacje wod-kan. Z pozostałych, wartych wymienienia zastosowań dla pianki pistoletowej, warto wspomnieć o jej używaniu do celów izolacji akustycznej ścian, a także jako ich wypełnienie w przypadku ścian działowych, a także innych przestrzeni zamkniętych, bez dostępu wilgoci.

Pianka montażowa niskoprężna i standardowa – sposób użycia

Pianka montażowa niskoprężna i standardowa, może być dozowana przy pomocy specjalnych pistoletów, jak również prosto z ręki, wykorzystując dołączony do każdego opakowania aplikator oraz rurkę z tworzywa. Jeśli zawartość tuby nie zostanie wykorzystana przy jednokrotnym użyciu, należy pamiętać o zdjęciu rurki i szczelnym zaklejeniu końcówki tuby taśmą papierową – pozwoli to użyć pianę montażową w późniejszym czasie.

 • W jaki sposób ocenić wydajność pianki montażowej?

  Obecnie na rynku można znaleźć pianki montażowe różnych producentów w objętości od 300ml do 900ml. Mniejsze objętości zazwyczaj dedykowane są pianką wężykowym np: Genius Gun 300ml SOUDAL.

  Praktycznym sposobem na sprawdzenie wydajności pianki montażowej jest wypuszczenie warkocza piany i porównanie ich długości względem siebie. Najbardziej wydajne będą pianki o napełnieniu od 870ml w naszym sklepie jest to pianka montażowa Maxi Express 870ml Soudal. Często są to pianki wysokowydajne pozwalające nam na bardziej wydajną pracę, nawet do kilkunasty metrów bieżących z puszki.

 • Czym jest pianka montażowa dwuskładnikowa?

  Pianka montażowa dwuskładnikowa zwana też pianką 2k bądź pianobetonem, różni się od tradycyjnych pianek montażowych. Tradycyjne pianki wiążą swoją strukturę za pomocą wilgoci pobieranej z otoczenia, w przypadku pianki dwuskładnikowej jest inaczej. Produkt ten wiąże za pomocą reakcji chemicznej, która uruchamiana jest ręcznie, poprzez przekręcenie zaworu na puszce. Pianka montażowa dwuskładnikowa może być stosowana do przestrzeni z ograniczonym dostępem wilgoci i powietrza. Dodatkowym atutem produktu jest to, że po około 15 minutach pianka staje się twarda, ma zwartą strukturę i bardzo drobne przestrzenie powietrzne.

  Używając pianki dwuskładnikowej należy pamiętaj aby wpuścić ją z puszki nie później niż 10 minut po wymieszaniu się składników. W przeciwnym razie pianka zwiąże nam wewnątrz opakowania i stanie się dla nas bezużyteczna.

 • Którą piankę montażową użyć do montażu stolarki drzwiowej i okiennej?

  Profesjonalne pianki montażowe niskoprężne są najbardziej popularnymi pianami stosowanymi podczas osadzania zewnętrznej bądź wewnętrznej stolarki otworowej. Niewielki przyrost piany, tuż po aplikacji daje montażyście dużo większą kontrolę podczas osadzania ram okien bądź drzwi. Pianki montażowe niskoprężne świetnie sprawdzają się podczas prac przy, których należy zachować większą kontrolę nad przyrostem piany i nie pozwolić sobie na jej niekontrolowany wzrost.

 • Jaką piankę montażową wybrać do montażu okna?

  Instalacja okna powinna odbyć się przy wykorzystaniu pianki montażowej niskoprężnej, inaczej zwanych pianką poliuretanową niskoprężną. Wybierając własciwą piankę poliuretanową, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jej współczynnik przewodzenia ciepła λ. Dla zachowania doskonałej izolacyjności termicznej musimy wybrać produkt najniższej wartości dla tego współczynnika. Instalując okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej warto jest zaopatrzyć się w piankę montażową odznaczającą się wysoką wartością RST. Należy też przykuć swoją uwagę na wydajność pianki. Dobrze, jeśli pianka montażowa będzie charakteryzowała wysoką oporność na działania ognia. Jest to istotny elementistotne w przypadku okien montowanych w okolicy kominka, kotłowni czy kuchni.

 • Czy pianka montażowa może być stosowania w niskich temperaturach?

  Tak może, chociaż trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Stosowana podczas sezonu zimowego pianka montażowa, różni się nieznacznie od swojej letniej wersji. Dzięki specjalnym dodatkom chemicznym produkty zimowe umożliwiają wykonywanie prac podczas ujemnych temperatur na zewnątrz.

  Pianki montażowe zimowe “Yellow” wysychają dużo szybciej dzięki czemu ograniczony jest niekontrolowany skurcz bądź przyrost piany. Dzięki szybszemu wysychaniu podczas niskich temperatur istnieje też mniejsze ryzyko powstania dużych przestrzeni powietrznych wewnątrz struktury piany.

 • Czy warto zainwestować w ciepły montaż okien?

  Ciepły montaż z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Stoi za tym wiele czynników, w tym wzrost świadomości konsumentów, którzy coraz częściej decydują się na zakup taśm do ciepłego montażu. Do wykonania ciepłego montażu okien niezbędne nam są taśmy izolujące, wewnętrzne i zewnętrzne, taśmy samorozprężne bądź pianka montażowa niskoprężna Flexifoam 870ml

  Choć montaż w tej technologii jest znacznie droższy od tradycyjnego osadzania okien bądź drzwi, przynosi on nam wiele korzyści w późniejszej eksploatacji. Zaletą montażu trójwarstwowego jest oszczędność ciepła, które nie ucieka przez mostki termiczne tworzące się często w okolicach osadzonej stolarki. Dodatkową korzyścią jest także migrowanie pary wodnej z wnętrza pomieszczenia do zewnątrz, dzięki czemu maleje ryzyko skraplania się wilgoci.

 • Jak usunąć zaschniętą piankę montażową?

  Jeśli zdarzyło się Państwu zabrudzenie pianką montażową np. na ościeżnicy malowanej proszkowo. Nie mamy wesołych wiadomości. Zaschnięta i związana pianka montażowa może zostać usunięta tylko mechanicznie. Należy ją zeskrobać za pomocą podręcznych narzędzi lub użyć papieru ściernego. W innych sytuacjach źle użyta piana montażowa może zostać usunięta acetonem, pod warunkiem, że nie zdarzyła się jeszcze się związać z na stałe z inną powierzchnią. Jeśli to konieczne trzeba będzie poprawić pracę  najdrobniejszym papierem ściernym. Po użyciu papieru warto również polerować powierzchnię z której została usunięta pianka montażowa. Zawsze jednak pozostaje ryzyko, że polerowana powierzchnia będzie się różnić od reszty elementów. Najrozsądniej będzie skorzystać z dedykowanego rozwiązania czyli zainwestować w czyścików do pianki montażowej, który rozpuści zbędne pozostałości pianki pistoletowej.

No products were found matching your selection.

MENU

KOSZYK

Zamknij