Kleje i zaprawy

Kleje Montażowe i Grunty

Klej montażowy jako substancja służąca do spajania ze sobą dwóch lub więcej elementów, jest produktem bardzo popularnym, występującym w wielu różnych postaciach i znajdującym bardzo szerokie zastosowanie – od prac modelarskich i drobnych napraw, po montaż elementów wykończenia wnętrz i konstrukcji budowlanych. Różne kleje sprawdzą się przy  stałym lub częściowym łączeniu ze sobą materiałów, o takiej samej lub różnej strukturze. W ofercie sklepu budowlanego – E-BUDOWLANY znajduje się wiele rodzajów klejów montażowych gotowych do użycia oraz zapraw klejowych, które pozwalą na pewne i szybkie sklejenie praktycznie każdego tworzywa – w domu, ogrodzie, garażu lub zakładzie przemysłowym.

W tej kategorii znajdziemy uniwersalne kleje polimerowe, kleje montażowe przeznaczone do wykonywania różnego rodzaju prac montażowych niezbędnych przy wykańczaniu i bieżącej eksploatacji obiektów budowlanych, oraz kleje specjalistyczne – przeznaczone do zastosowań bardziej przemysłowych lub dedykowane konkretnym materiałom – np. kleje do drewna, kleje do styropianu czy kleje uszczelniające. Wszystkie wymienione powyżej kleje oferowane są w postaci gotowej do użycia i dostępne zazwyczaj w tubkach, buteleczkach, plastikowych kartuszach lub w folii.

Za pomocą klejów montażowych, można w łatwy i szybki sposób zamocować dowolne elementy dekoracyjne wykonane z różnych materiałów (tj. drewno, tworzywa sztuczne, szkło), zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Taki sposób montażu nie wymaga użycia dodatkowych elementów – nie potrzeba żadnych kołków rozporowych, śrub ani gwoździ. Bardzo często są to kleje polimerowe o szybkim czasie utwardzania, nie powodujące uszkodzeń materiałów wrażliwych na rozpuszczalniki, praktycznie bezzapachowe i nie wydzielające żadnych oparów.

Montażowe kleje specjalistyczne służą z kolei do mniej typowych zastosowań, takich jak na przykład łączenie ze sobą nietypowych materiałów i często mają inne właściwości fizyczne, potrzebne do wykonania konkretnych, specjalnych połączeń. Będą to na przykład kleje poliuretanowe umożliwiające wykonanie dylatacji konstrukcyjnych budynków, kleje przeznaczone tylko do konkretnych prac – np. klejenia styropianu elewacyjnego, czy kleje hybrydowe, które charakteryzują się większą sprężystością i elastycznością, są odporne na działanie UV, pleśń, grzyby i jednocześnie pełnią funkcję uszczelniającą.

Inną natomiast grupą produktów są zaprawy, czyli suche mieszanki przygotowane do rozrobienia z wodą celem związania i przejścia ze stanu plastycznego w stały. Zaprawy w zależności od rodzaju użytego spoiwa mogą mieć różne właściwości zarówno przed związaniem jak i po, a przez to różne zastosowania. Wykorzystuje się je do łączenia elementów np. cegieł w murze czy elementów licujących ścianę z murem w jedną całość, wypełniania spoin, ochrony elementów obiektów przed wpływami atmosferycznymi i nadanie im estetycznego wyglądu (np. tynki ścian, stropów), oraz do produkcji wyrobów i elementów budowlanych (bloczki, pustaki, wylewki). W ofercie sklepu E-BUDOWLANY dostępne są gotowe zaprawy murarskie i tynkarskie (tynki), gładzie szpachlowe, zaprawy klejowe – kleje do glazury oraz wylewki samopoziomujące umożliwiające dociążenie lub wyrównanie stropu przed położeniem warstwy posadzki podłogowej.

W kategorii Kleje i zaprawy znajdziemy także grunty, czyli różne substancje służące do zabezpieczania i przygotowywania podłoża przed malowaniem, tynkowaniem, klejeniem kafli, kładzeniem paneli itp. Czynność gruntowania pomaga zmniejszyć chłonność powierzchni, a przez to zmniejszyć np. zużycie farby, wiąże luźne cząsteczki znajdujące się w podłożu (kurz, pył), co wpływa na ujednolicenie faktury i lepszą przyczepność oraz wzmacnia podłoże.

Najbardziej znaczącą grupę produktów w tej kategorii stanowią gotowe kleje marki Soudal oraz zaprawy i grunty marki Cekol.

 1. Kleje montażowe
 2. Kleje do styropianu
 3. Kleje specjalistyczne
 4. Kleje do drewna
 5. Kleje – uszczelniacze hybrydowe
 6. Zaprawy
 7. Grunty

 • Klej montażowy poliuretanowy

  Kleje montażowe poliuretanowe

  Klej montażowy poliuretanowy

  Klej poliuretanowy, nazywany jest klejem konstrukcyjnym, wyróżnia się dobrą siłą związania klejonych elementów. Sklejenia są zazwyczaj trwałe, Zdarza się, że sklejone elementy za pomocą kleju montażowego – poliuretanowego, nie będą możliwe już do odklejenia bez użycia specjalistycznych narzędzi. Możemy przyśpieszyć proces sklejania przy użyciu kleju poliuretanowego, wystarczy minimalnie namoczyć przyklejany element. Nie powinniśmy jednak przesadzać. Pamiętaj, że mimo to, klejem poliuretanowym nie można kleić powierzchni nadmiernie mokrych. Klej poliuretanowy w czasie sklejania zwiększa minimalnie swoją objętość, zato zdarzenie odpowiedzialny jest proces pęcherzykowania. Dzięki tej właściwości klej poliuretanowy potrafi wypełnić praktycznie większość nierówności oraz porów w klejonych elementach. 

  Kleje montażowe poliuretanowe są bardzo dobrym materiałem do napraw zepsutych mebli oraz klejenia okien i drzwi. Sprostają również takim zadaniom jak klejenie schodów drewnianych.Korzystając z kleju poliuretanowego należy pamiętać o dociśnięciu przyklejanego elementu, ponieważ Klej montażowy (poliuretanowy) zwiększa swoją objętość,

  Kleje poliuretanowe przydają się do klejenia elementów metalowych, drewnianych oraz styropianu i innych tworzyw sztucznych.

 • Klej montażowy na bazie wodnej

  Klej montażowy na bazie wodnej

  Kleje montażowe na bazie wodnej nie posiadają w swoim składzie rozpuszczalników. Dlatego nie ma konieczności stosowania metody odrywania przyklejanych elementów. Kleje budowlane na bazie wody, w porównaniu do klejów rozpuszczalnikowych:

  Kleje na bazie wodnej niestety mają przyjemnego zapachu, jednak w łatwy sposób można je usunąć podczas klejenia elementów (np. za przy pomocy zwilżonej ścierki). Ważne jest, aby pamiętać, że gdy klej już stwardnieje się wodoodporny. Zalecamy nadmiar kleju usuwać  zanim ten zwiąże i stwardnieje.

  Klej wodny nie nada się do trwałego i mocnego klejenia wszelkich powierzchni. Trwałe związanie następuje dopiero po odparowaniu wody zawartej w strukturze kleju, w związku z tym, dla zapewnienia trwałego i mocnego sklejenia, jeden z klejonych elementów powinien posiadać powierzchnię chropowatą lub chłonącą wilgoć. Zdecydowanie przyśpieszy to zasychanie i wiązanie kleju.

  Pamiętaj aby klej montażowy na bazie wody nakładać tylko na jeden z elementów, następnie mocno docisnąć oba klejone przedmioty. 

  Kleje montażowe na bazie wodnej mają zazwyczaj kolor biały i możliwe jest ich pomalowanie po wyschnięciu. 

  Kleje na bazie wody te cechuje doskonała elastyczności zastosowania do większości prac wykończeniowych.

 • Klej montażowy rozpuszczalnikowy

  Kleje montażowe rozpuszczalnikowe

  Większość dostępnych w naszym sklepie budowlanym klejów montażowych to kleje rozpuszczalnikowe, opartych zazwyczaj na bazie kauczuku syntetycznego, cechują się małą elastycznością oraz ciężko usunąć zaschnięte po użyciu pozostałości.

  W naszym sklepie dostępne są kleje rozpuszczalnikowe, które zawierają odpowiednio zmodyfikowane rozpuszczalniki, pozwalające na klejenie delikatnych elementów takich jak  panele styropianowe. Przykładem kleju montażowego rozpuszczalnikowego jest Soudal 49A.

  Kleje rozpuszczalnikowe mogą powodować odbarwienia wiązanych elementów, dlatego zalecamy ostrożność przy ich zastosowaniu w przypadku nadwrażliwych przedmiotów. Pod żadnym pozorem nie zalecamy kleić klejem Soudal 49A (rozpuszczalnikowym) lustra do ściany.

  Kleje rozpuszczalnikowe cechuje inna od innych metoda klejenia elementów. Aby uzyskać jak najlepsze sklejenie, należy zastosować metodę odrywania tzw. transferową. Wygląda to tak, że nakładamy klej montażowy na jeden z klejonych elementów a następnie dociskamy oba elementy. Po tym, odrywamy elementy od siebie i odczekujemy chwilę, później ostateczne łączymy klejone elementy. Zanik klej zwiąże, musi wyparować rozpuszczalnik. Producenci klejów najczęściej informują, że nastąpi to po około 4-5 minut. W praktyce jednak, aby uzyskać zadowalającą siłę przyklejenia, wystarczy odczekać 30-60 sekund.

 • Klej montażowy polimerowy

  Klej montażowy polimerowy

  W naszym sklepie budowlanym dostępne są kleje polimerowe, zwane inaczej uszczelniaczami polimerowymi. Kleje te są uniwersalne, gdyż potrafią skleić w zasadzie większość stosowanych w branży budowlanej materiałów.

  Ogromną zaletą klejów polimerowych jest ich elastyczność. Umożliwia to niwelowanie lekkich naprężeń działających okresowo na połączone elementy. Klej polimerowy (uszczelniacz polimerowy) nadaje się dzięki temu  do stosowania zarówno na podłożach  odkształcalnych takich jak płyty gips-karton.

  Większość klejów polimerowych nie posiada zapachu i nie wytwarza odbarwień na łączonych elementach.

  Przy klejeniu nie występuje efekt zwiększającej się objętości kleju,  dzięki czemu w  normalnych warunkach nie ma konieczności dodatkowego przyciskania klejonych elementów. W naszym sklepie budowlanym dostępne są kleje polimerowe o zwiększonej sile sklejania, przykład: Fix All. Pozwalają sklejać ze sobą elementy narażone na większe siły rozciągające i klejenie cięższych przedmiotów.

No products were found matching your selection.

MENU

KOSZYK

Zamknij