Czym różnią się od siebie płyty gips-kartonowe?

Płyta Gips-Karton w skrócie: Płyta GK.

Remonty i budowa wymagają od nas pewnej wiedzy produktowej. W końcu nikt nie chce by doszło do sytuacji, gdzie specjaliści będą używać pewnej terminologii, która będzie on obca, ponieważ jeśli trafimy na osoby do końca niezbyt uczciwe, może zakończyć się tym, że nie potrzebnie nas naciągną na jakieś materiały, a my po prostu przepłacimy. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że interesuje się tematem remontów i budowlanki w trakcie wykonywania tego typu operacji i na przykład czytamy na ten temat bardzo dużą ilość publikacji, blogów i artykułów.

płyta gips-karton zielona

Płyta GK zielona

Doskonałym przykładem takiej terminologii, mogą być chociażby płyta GK zielona, dla osoby, która nie ma zupełnie pojęcia na temat rzeczy budowlanych, nie będzie to zbyt cenna informacja, do puki samodzielnie nie sprawdzi w internecie co ten skrót oznacza dla nas, lub nie zapyta o to fachowców. Oczywiście jeśli do końca nie ufamy naszym pracownikom, warto ich oczywiście o to zapytać, a mimo wszystko samodzielnie sprawdzić jak wygląda prawda. Pozwoli nam to zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków. Jednak wracając do temat, to co na prawdę oznacza ten skrót dla nas i jakie możemy mieć korzyści podczas stosowania zielonej płyty gips karton? Jest to mówiąc krótko wodoodporna płyta GK. Niektórzy mogą uważać, że jest to zupełnie zbędny wydatek i bez wątpienia możemy sobie z nim poradzić, w końcu przecież nikt nie planuje wylewać wody na swoją ścianę, owszem jednak nie bierzemy pod uwagę wilgoci, która cały czas jest obecna w każdym domu, co prawda w niektórych jest większa, w innych mniejsza, na to składa się bardzo duża liczba czynników, jednak dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć do minimum naszą ilość problemów. Rodzajów płyt jest o wiele więcej i nawet jeśli nie widzimy różnicy w ich budowie gołym okiem, ponieważ nie jesteśmy specjalistami, warto wiedzieć jednak co znaczą oznaczenia na etykietach w sklepie. Płyta gips-karton doskonale nadaję się do użycia np. w łazience, gdzie wilgoć jest nieunikniona.

Płyta GKF

Kolejnym ciekawym oznaczeniem, które możemy spotkać w sklepach budowlanych, lub natknąć się na nie na portalach o podobnej tematyce, jest na przykład płyta GKF. Na pewno ciekawi nas, co może ten skrót oznaczać, w końcu w budowlance nie ma miejsca na nic nie znaczące oznaczenia i litery. Dokładnie tak jest i oznacza to, że płyta gips-kartonowa jest ognioodporna. W wielu przypadkach może się również nam to wydawać zbędne i przecież możemy mieć o wiele tańsze płyty, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić trochę pieniędzy i kupić na przykład na raz więcej elementów na wyposażenie naszego mieszkania. Faktycznie, są niektóre miejsca w domu, które nie wymagają od nas zastosowania tego typu elementów, w końcu w sypialni, nie korzystamy z ognia, a nawet jeśli są to maksymalnie zapalniczki. Czasem jeśli mamy więcej pieniędzy i chcemy czuć się bezpieczniej w swoim domu, może warto zainwestować w tą technologię, w końcu może ona być pomocna w przypadku pożaru. Tego typu inwestycje powinniśmy jednak przełknąć i zainstalować płyty GKF w takich miejscach jak okolice kominków i kuchnia, nawet jeśli nie posiadamy instalacji gazowej, w końcu nigdy nie wiadomo kiedy postanowimy ją zainstalować.

płyta gk ognioodporna
płyta gips karton, płyta GKB
płyta gkb

Standardowa płyta GKB

Najpopularniejszym jednak oznaczeniem, które możemy zauważyć jest płyta GKB i oznacza to zwykłą klasyczną płytę gips-kartonową, która zwykle służy do szybkiego i przyjemnego stawiania ścian w naszych domach. Jak wiadomo, materiał może nie należy do najbardziej wytrzymałych, ponieważ nie nadaje się na przykład do wbijania gwoździ i wieszania różnego rodzaju obrazków, bez żadnego wcześniejszego usztywnienia płyty. Oczywiście jeśli będziemy rozsądnie korzystać z tej płyty, będzie doskonałym materiałem budulcowym, który wytrzyma u nas w domu, przez bardzo długi okres czasu. Jest to również materiał, z którego możemy wykonywać bardzo dużą ilość ciekawych wzorów i podsufitek, dzięki temu, mamy dużą dowolność w kwestii wykończenia naszych wnętrz, a jeśli znajdziemy prawdziwego specjalistę i fachowca, w bardzo krótkim czasie, będzie mógł wykonać dla nas całe mnóstwo pięknych wykończeń. Ile nam zajmie postawienie takiej ściany z takiego materiały jak płyta gips-karton? Jeśli wiemy dokładnie co robić, lub nasi specjaliści to renomowane osoby, to bez problemu szybko postawimy odpowiednie usztywnienia i postawimy całe ściany, jednak musimy pamiętać, że samodzielne działanie może nie należeć do najprostszych, a dodatkowo możemy szybko zniszczyć swój materiał, więc lepiej poprośmy kogoś kto również ma pojęcie na temat montażu takich płyt by nam pomógł.

Jeśli już remontujemy swój dom, to na pewno zależy nam by wszystko było zrobione w pełni profesjonalnie, więc nie warto oszczędzać na materiałach, ponieważ może nam się to nie opłacić i wcześniej, lub później coś pójdzie nie tak. Nie warto również oszczędzać na pracownikach, ponieważ oni również są w stanie zepsuć cały efekt naszego remontu i to szybciej niż myślimy, a na reklamację i tego typu zabiegi może po prostu nie być czasu, ani nawet miejsca. Jeśli potrafimy działać na takich materiałach to znajdźmy równie dobrego pomocnika, a jeśli nigdy tego nie robiliśmy, to lepiej jest jednak trochę więcej zapłacić za porządną ekipę.

Polecane produkty w kategorii płyty gips-karton :